Terassin viimeistelytyötä on ollut paljon. Ikkunakarmien hiontaa, reunalautojen ja patolevyn asennusta, terassipenkkien rakentamista, ikkunalaudan spraymaalausta sekä pientä siistimismaalausta. Vielä puuttuu ikkunoiden tiivistykset, kivijalan maalaus, terassipöytä, mullat, istutukset, spottivalot ja istuinpehmusteet. Joo, onhan tuota hommaa vielä, mutta hyvällä mallilla alkaa olemaan.
Istutusnurkkaukseen on asennettu jo patolevy. Ruma alaosa meni viimein umpeen! Pitää vielä tilata useampi kuutio multaa, käydä ostamassa runkotuijat sekä spottivalot.
Terassi on sen verran iso, että mahtuu melko massiivisen kokoiset terassikalusteet. Emme ostaneet valmiita kalusteita, vaan päätimme valmistaa kalusteet itse. Isäntä pääsi mukavasti rakentamisen makuun ja pyöräytti sitten kaksi 3,00 x 0,75 m penkkiä. Niihin mahtuu useampi peppu samaan aikaan ja helposti loikoilemaankin. Mietimme penkkien maalausta valkoiseksi, mutta toistaiseksi annetaan olla puunvärisenä ja harmaantua ajan kanssa.
Kuvasta näkyy hyvin, kuinka terassilauta on alkanut jo harmaantumaan. Kivasti näyttäis yhdistyvän katetun terassin kanssa. Reunapuut ja penkki ovat vielä tuoreina alkuperäisessä värissään.
Nuka tarkkailee isi ja äidin touhuja tarkkaavaisesti. Joskus hän selittelee kovasti omia juttujaan nukahtaen työhääräämisen tuttuihin ääniin. Välillä taas kyllästyminen iskee ja huomiota haetaan keinolla millä hyvänsä. Ymmärrettäköön toista, kai sitä nyt mielummin leikkisi, kun katsoisi tunnista toiseen jos joku hio tai maalaa. Söpö työnjohtaja hän kuitenkin on.
Ollaan käyty öisin fiilistelemässä lämpimässä kesäyössä terassin tunnelmaa. Kesä näyttäis jatkuvan vielä pitkään ja helteitä piisaa. Voidaan siis nautiskella terassista vielä pitkälle syksyyn :)
Mistä olet hommannut noi ihanat valot terassille?
Moi Tuuli! Valosarja on Granitista.
Paljonko penkit tulivat maksamaan?
En muista tarkalleen.. oisko ollut jotain 300 – 400 €.